– OKTÓBER HÓNAP BORA
A kékfrankos olyan szőlőfajta, melyből tipikusan savhangsúlyos, gyümölcsös, tanninban közepesen gazdag, fűszeres karakterű száraz vörösborokat készítenek. Tőkéje gyors növésű, fürtje közepes nagyságú, közepesen tömött. Bogyói közepesek, vastag héjúak, kissé hamvasak. Jól termő fajta, szeptemberben szüretelhető és a leszedésével nem kell sietni, mert nehezen rothad.

Fiatal levelei világoszöldek, bordóvörös árnyalattal, melyek ősszel bordóvörösre színeződnek. Kétivarú virágai sárgászöldek, önbeporzóak. Gyümölcse közepes vagy nagy, kerek, egyenletes színű és méretű bogyó, vastag, végig viaszos héjjal. A bogyó színe sötétkéktől kékesfeketéig terjed, húsa színtelen, nagyon vékony, zamatos, 3-4 maggal. A héj nagy mennyiségű vörös festékanyagot tartalmaz. A fajta kevésbé ellenálló a peronoszpóra és a lisztharmat támadásával szemben, szürkepenész ellen pedig közepesen ellenálló. A téli fagyokkal szemben szintén közepesen ellenálló. Késő tavaszi fagyokra érzékenyebb (sima levelű).

A fajta a legmelegebb helyeket igényli, ideálisak a napsütötte déli, DNy-i vagy DK-i lejtők. Sík terepen is jól érzi magát, könnyebb, de humuszos talajban, a túl nehéz és nedves talaj számára nem megfelelő.
Kedveli a könnyen felmelegedő löszös talajokat, de alkalmasak a kavicsos talajok is. Jól tűri a szárazságot és a magasabb mésztartalmat. A Frankos borok általában mindig kissé savasabbak, mint a többi vörösbor, a tanninok kezdetben keményebbek. Ez a tény arra készteti a minőségi borok termelőit, hogy jelentősen csökkentsék a szőlő betakarítását, (u.n. redukció), és meghosszabbítsák a cefre erjedési idejét. Ezáltal magasabb minőséget érnek el. Ugyanakkor a borokat hosszabb ideig fahordóban vagy barrique hordóban érlelik.

Az attribútumminőségű borok alkalmasak hosszú távú archiválásra. Azt mondják, olyan szeszélyes, mint egy izgága nő, és megvan minden jó és rossz tulajdonsága. Egy tipikus Frankos bor színe világos és sötét rubin lila villanásokkal, a fiatal borban füves aróma érződik, ami a bor érésével szeder illatokra változik, íze keményebb, friss savval és magasabb tanninokkal, fűszeres, gyümölcsös, érlelt borokban lágy és bársonyos . Illatában és ízében szedret, szilvát és fekete cseresznyét, csonthéjas magvakat és fahéjat kereshetünk.

A Frankos szőlő érettségétől függően a bor lehet tízóraik, uzsonnák, vagy akár egy egész sor megszokott mindennapi étkezések kisérője.
A jó évjáratok jól illenek sült húsokhoz, vadhúsokhoz, kacsához és libához, gulyáshoz, belsőségekhez, fűszeres zöldséges ételekhez, polentához, érlelt- és natúr sajtokhoz, fűszeres tésztákhoz és egyes pizzákhoz.
Kékfrankos 2021
Kékfrankos 2018